Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Kağıtla Kâbe Maketi Yapılışı  (Okunma Sayısı 969 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kalb-i Mecruh
Aciz Bir Kul
Yoldaş Yolcu

Dua 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

Aklím Allah C.C'de Gönlüm Ise Muhammed S.A.v'de

Site
« : 17 Mayıs 2012, 11:26:37 »

Hac konusuyla ilgili çocukların öğrenmesi gereken şey elbette neyin ne zaman, nasıl yapıldığı ile ilgili kuralların ezberlenmesi değil haccın bize kazandırdıkları Ders sonunda kendi elleriyle yaptıkları Kâbe maketini evlerine götürmek, onu ellerinde taşıyarak bozulmaması için çaba sarfetmek bile onları mutlu ediyor El becerisinin gelişmesi bence çok önemli Allah u Teâlâ her peygambere bir meslek vermemiş mi? Çocukların el işi becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunulmalı

Malzemeler: Siyah fon kartonu, simli ince kurdela, altın sarısı pullar, gümüş renkli simli unu, yapıştırıcı, makas vs

Yapılışı: Mukavvadan 8x8 cm boyutunda 6 tane kare kesin Bunları bir derginin üzerine aşağıdaki resimdeki gibi yapıştırın Daha sonra bu mukavvaları, dergideki kenarlarından yapıştırarak küp şeklini verin Aslında Kâbe tam bir küp değil ama küp yapmak daha kolay oluyor Daha sonra bu küpün dışını siyah fon kartonuyla kaplayın Simli kurdela, pullar vs ile yazıları, tuhafiyelerde bulabileceğiniz pullu şerit (Dore denilen parlak kumaşlar da bu işi görebilir) ile Kâbe kapısını, alüminyum folyo ile Hâcerü'l Esved'i kesip yapıştırın Kâbe'nin iç yüzeyinde tok durması için mukavva kullandık ama mukavva kullanımadan sadece siyah fon kartonu ile de yapılabilir, fakat içi boş olacağı için maketiniz kısa ömürlü olacaktır (Ben izolasyondan arta kalan pembe köpüklerden 8x8 cm şeklinde dört kare kesip üst üste koydum, bunları birbirine yapıştırıp küp elde ettim ve dış yüzeyini de siyah kartonla kapladım)

« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2012, 11:27:44 Gönderen: Kalb-i Mecruh » Kayıtlı

© KALB-I MECRUH ©

WwW.HazinYolcu.CoM
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: